Budapesttől délre elhelyezkedő tórendszer egy egykori kavicsbánya helyén alakult ki (innen bányászták a csepeli panelek alapanyagát). A bánya már 20 éve nem üzemel, a bezárását követően az esővízzel feltöltődött tavak élőlényekkel népesültek be.
A Kavicsos-tó növény-és állatvilága gyönyörű és minden látogatóját elvarázsolja.
A 166 hektáron elterülő magántulajdonban lévő szigetvilágból a víz 106 hektárnyit foglal el. A terület 87 százaléka közigazgatási szempontból Szigetszentmiklóshoz tartozik, a maradék 13 százalék, az északi rész csepeli. A külvilágtól szinte teljesen elzárt 5 szigetre csak csónakkal lehet eljutni.
A szigeteken található házak közül a legtöbb nyaraló vagy horgászlakhely, ezekhez kis mólók, kikötők tartoznak. Körülbelül 70 család lakik itt életvitelszerűen egész évben.
A tóban való fürdőzés erősen nem ajánlott! Sok a kiismerhetetlen, veszélyes terület (kampók, kiálló karók, oszlopok). A vízmélység átlagosan 4,5 méter, a legmélyebb ponton 12 méter.
A helyi lakosok az idők során találó nevet adtak a szigetvilág minden szegletének. Csak úgy, mint Delfin szoros, Kopár sziget, Nagy Tenger, Süllő sziget, Kiskopasz sziget, Sóderes part stb.