Rubra Art Lounge. Egy csipet bíbor London Vácott. A különleges megjelenésű étterem épületének története is ugyanolyan egyedi, mint az elnevezése. A Rubra a váci Vörösház (korabeli kifejezéssel: Domus Rubra) épületében kapott helyet, mely eredetileg gazdasági célokra épült, 1731-ben. Nápolyi kőművesek emelték, akik – feladatuk végeztével – hazájuk divatját követve vörösre festették a falakat.
A Rubra Art Lounge alapítója Szabó Anita, akinek a világon sok helyen volt alkalma tanulmányozni a gasztrokultúrát. Legjobban azonban a londoni pubok ragadták meg, így étterméhez is ezeket használta alapvető inspirációnak.
Ugyanakkor a Rubra indításával nem csupán éttermet nyitott, hanem egy régi álmot váltott valóra. Tevékenységét sokkal inkább hivatásnak érzi, mint egyszerű munkának. Nem titkolt célja, hogy az egész régióban értékeket teremtsen és másoknak is utat mutasson az alapanyagok igényes használata és az egyedi stílus terén.
A Rubra Art Lounge személyzete nagy hangsúlyt fektet a szezonalitásra. Évszaknak megfelelő étlapokkal készülnek, a téli fogások között megtalálható volt például a harcsahalászlé, a jókai bableves, a borsmártással készült rib eye steak és a somlói galuska is.
A tartalmas hazai és brit ételek természetesen kiegészülnek a Rubra Art Lounge stílusát igazán meghatározó, különleges és könnyed fogásokkal is. A “chef ajánlata” elnevezésű szolgáltatásuk keretein belül nemrég garnéla carpacchiót ajánlottak, Valentin napi meglepetésük pedig kecskesajttal tálalt céklaleves volt.
A Rubra Art Lounge hetente ebédmenüket is kínál, az új összeállításokat mindig Facebook-oldalukon teszik közzé.
Az étterem nevében az “Art” szó is utal rá, hogy nyitni kívánnak a kultúra és a művészetek felé. A vendégeket nemcsak az asztal mellé szeretnék becsalogatni, hanem aktív és erős közösséget szerveznek.
Most éppen egy farsangi mulatságot hoztak tető alá, melyhez külön menüsort is kreáltak.
További információkért keressétek fel a Rubra honlapját: